INTERPELACJA XLVII SESJA 2018-04-26 – TURYSTYKI KANAPOWEJ NIE BĘDZIE

Co z turystyką kanapową – będzie czy nie ?

25 maja 2017 roku wnioskowałem w sprawie tzw. „Turystyki kanapowej”, która z powodzeniem działa od kilku lat w Gminie i Mieście Krynica-Zdrój.

Zbliżają się wakacje i mija rok od złożenia mojego wniosku. Pytam więc, jaki jest postęp nawiązywania współpracy z miejscowościami (miejscowością) znad Morza? Z jaką miejscowością można liczyć na współpracę?

Czy powstanie platforma wymiany noclegów?

ODPOWIEDŹ BURMISTRZA:

Informuję, że użyte w interpelacji stwierdzenie, że taka forma turystyki „z powodzeniem działa od kilku lat w Gminie i Mieście Krynica-Zdrój” nie do końca pokrywa się z rzeczywistością. Z rozmów telefonicznych przeprowadzonych z pracownikami Urzędów Gmin Krynica-Zdrój oraz Krynicy Morskiej wynika, że zainteresowanie tematem było jedynie na początku współpracy, tj. w maju ubiegłego roku. Od tamtego czasu do dnia dzisiejszego po stronie Krynicy-Zdrój chęć włączenia się w projekt zadeklarowało tylko 7 podmiotów, a po stronie Krynicy Morskiej jedynie 4. Listy obiektów znajdują się na stronach internetowych i jak można z nich wywnioskować nie są to mieszkania lub domy prywatne lecz działające już pensjonaty.

Powyższy temat poruszany był również w trakcie VI spotkania progresywnych prezydentek i prezydentów, burmistrz i burmistrzyń w dniach 2-4 września 2017 roku w trakcie którego zwrócono uwagę na szereg kwestii, również finansowych dla prawidłowego funkcjonowania takiej formy turystyki.

MÓJ KOMENTARZ:

W zeszłym roku w okolicach wakacji 2017 r. otrzymałem informację, że urząd poszukuje miejscowości partnerskiej, natomiast po roku od złożenia mojej interpelacji dowiaduję się, że burmistrz podjął decyzję o nie przystępowaniu do „turystyki kanapowej”. Ponadto trudno stwierdzić, czy w Gorlicach nie byłoby zainteresowania, ponieważ analizowane miejscowości, w których to zainteresowanie spadło są mniejsze niż Miasto Gorlice. W moim przekonaniu sam koszt utworzenia platformy do wymiany ofert wcale nie jest duży, jeśli jakikolwiek byłby.