Co wolno na 3 Maja

Podczas ostatniej sesji zwróciłem się Burmistrza w sprawie ulicy 3 Maja. Interpelację napisałem w związku z rozmową z mieszkańcem, który zwrócił mi uwagę na coraz większy problem z parkującymi samochodami na tej ulicy.

Szczegóły poniżej:

Po informacji od mieszkańca chciałem powrócić do sprawy, którą poruszałem kilka miesięcy temu w zapytaniach do Pana Burmistrza. Ulica 3 Maja, która została wiele lat temu przekształcona na deptak powoli przestaje nim być. Ruch pojazdów dopuszczony na odcinku od skrzyżowania z ulicą Narutowicza w stronę Rynku spowodowany zmianą organizacji ruchu na ulicach Narutowicza i Świeykowskiego jest zrozumiały. Natomiast mieszkańcy zwracają uwagę na coraz częstsze przypadki poruszania się pojazdami po zamkniętych odcinkach ulicy 3 Maja. Parkowanie na tej ulicy jest możliwe tylko w oznaczonych miejscach (ponieważ jest to strefa zamieszkania) oraz tylko w celu dostarczenia towarów do sklepów. Zauważa się coraz częściej parkowanie pojazdów klientów, którzy podjeżdżają pod sam sklep, nie zważając na ruch pieszy. Ponadto biorąc pod uwagę zwykłą przyzwoitość, kierowcy parkujący legalnie na przyległych uliczkach, ponoszą opłatę za parkowanie, a kierowcy nielegalnie parkujący na 3 Maja – w dodatku pod samym sklepem, parkują za darmo (jeśli nie zapłacą mandatu – ale zważywszy na powszechność zjawiska – ilość parkujących nieukaranych w stosunku do ukaranych jest znacząco większa).

Pytania jakie się nasuwają są następujące:

– dlaczego zgłoszenia o nieprawidłowym parkowaniu są usuwane z krajowej mapy zagrożeń jako niewykryte, skoro skala zjawiska jest powszechna, a osoba przekazująca mi tą informację na dowód dołącza zdjęcia ukazujące fakty?

– czy Straż Miejska i Policja robią wszystko, aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku?

– czy nie powinniśmy się zastanowić nad jednoznacznym określeniem charakteru ulicy 3 Maja?

Umożliwiając przejazd przez ulicę 3 Maja dopuszczono do precedensu. Nie kwestionuję słuszności tej decyzji, natomiast ustalając określone zasady korzystania z ulicy w ruchu kołowym, należy konsekwentnie je egzekwować w imię sprawiedliwości i ładu społecznego.

Z poważaniem
Tomasz Szczepanik