Jak nie stracić pieniędzy – obnażam zasadę działania metody „na wnuczka”

Mimo, że ten rodzaj wyłudzenia przyjęło się nazywać  metodą „na wnuczka”, wpaść w sidła oszustów może każdy bez względu na wiek, doświadczenie czy wykształcenie. Dlaczego tak łatwo dajemy się nabrać? Z prostego powodu – chcemy dla swoich biskich jak najlepiej. I w tym miejscu musimy włączyć czujność.

Metoda „na wnuczka” działa w ten sposób:

dzwoni do Ciebie oszust podający się za wnuczka (wnuczkę), syna, córkę i łamiącym głosem lub płaczem mówi, że stała się straszna rzecz i rzekomy „wnuczek” znalazł się w niebezpieczeństwie. Jedyny sposób uniknięcia więzienia to przekazanie pieniędzy osobie, która zaraz po nie do Ciebie przyjdzie. Jeśli dzwoni do Ciebie ktoś z taką informacją, podziękuj za wiadomość i rozłącz się. Następnie zadzwoń do Twojego wnuczka, córki, itp. która według oszustów była w niebezpieczeństwie, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i ukoić swoje nerwy. Następnie zadzwoń na Policję i opisz dokładnie sytuację.

Podobnie działa metoda „na policjanta”. Różni się tylko tym, że dzwoniący podaje się za policjanta, który informuje, że należy mu przekazać pieniądze, aby ktoś z Twoich bliskich mógł uniknąć więzienia np. za spowodowanie wypadku. Pamiętaj! Policjant nigdy nie przychodzi do domu, aby pobrać od Ciebie pieniądze! Jeśli masz wątpliwości podziękuj za rozmowę i zadzwoń od razu na Policję – poinformuj o zdarzeniu.

Skąd mają mój numer? – numer złodzieje mogą wziąć z książki telefonicznej lub podsłuchując Twoją rozmowę na ulicy , w banku,  w sklepie, gdzie podajesz swój numer telefonu. Nigdy nie podawaj swojego numeru przez telefon nieznajomym, a w banku i innych miejscach, gdzie musisz go przekazać, napisz go na kartce, przekaż do odczytania obsługującemu,  a później zniszcz kartkę. Rozważ czy nie lepiej zmienić lub zastrzec numer, aby nie wyświetlał się innym osobom i nie był dostępny w książce telefonicznej.

Dlaczego ja – inteligentna osoba – daję się nabrać? – to w sumie proste, jak zastanowisz się nad tym na chłodno. Ten mechanizm wykorzystują wszyscy sprzedawcy szczególnie na różnego rodzaju pokazach. Wykorzystują presję czasu. Przekazują do Twojej wyobraźni informację, że tylko ta chwila jest wyjątkowa i jak ona minie nic się już nie da zrobić. Przekonują Cię do podjęcia natychmiastowej decyzji – teraz albo nigdy. Dodatkowo grają na Twoich emocjach: „Co szkoda Ci pieniędzy, żeby pomóc Twoim bliskim? Przez Ciebie pójdzie do więzienia, już nic nie będzie takie samo.” Tak – jeśli posłuchasz oszusta nic już nie będzie takie samo.

Tym oszustom trzeba przyznać jedno – są bardzo inteligentni. Nie poddają się łatwo nawet jeśli słyszą, że nie do końca im wierzysz. Będą Cię przekonywać, aż osiągną swój cel. Pamiętaj, że oszust nie kieruje się w stosunku do Ciebie żadnymi uczuciami. Zależy mu tylko na Twoich pieniądzach. Jeśli nie wiesz, co powiedzieć. Po prostu rozłącz się. Usiądź. Jeśli jest ktoś z Tobą w domu to opowiedz całą sytuację i na spokojnie upewnij się, że Twoim bliskim tak naprawdę nic nie zagraża.

tekst: Tomasz Szczepanik
zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com