W ostatnim czasie wielu mieszkańców zaniepokojonych czarnymi kłębami dymu wydobywającymi się z kominów fabryk graniczących z Osiedlem Młodych i Chopina oraz czarnym pyłem osadzającym się przy oknach czy ubraniach suszonych na balkonach zwracało się do nas z interwencją. Zjawisko można zaobserwować szczególnie w nocy lub nad ranem. Prosimy zatem o odpowiedź na pytanie:
– czy taki stan rzeczy jest czymś normalnym w związku z sąsiedztwem fabryk?
– czy były wykonane badania emisji spalin i pyłów unoszących się z kominów tych fabryk a jeśli tak to czy emisja przekracza dopuszczalne normy?
– czy emisja tych spalin i pyłów zagraża zdrowiu i życiu ludzkiemu?
Odpowiedź, jaką dostaliśmy za pośrednictwem Burmistrza od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie delegatura w Nowym Sączu nie rozwiewa wątpliwości mieszkańców.
Inspektorat informuje, że w latach 2017-2018 odbyły się planowe kontrole w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza w zakładach: Cemal, Glass-Mal Bis, Elektrociepłownia Gorlice, Forest Gorlice, Interbet, Kuźnia Glinik, „ROCKFIN”, „Izolacja-Matizol”. Kontrola obejmowała sprawdzenie czy podmiot posiada uregulowany stan formalnoprawny tj. decyzję udzielającą pozwolenia na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza lub czy stan faktyczny zastany w trakcie kontroli jest zgodny z zapisami posiadanych decyzji. W jednym przypadku w zakładzie Forest Gorlice (kontrola 09-06-2017 do 23-06-2017) wykazano naruszenie warunków posiadanego pozwolenia przez zmieniony skład i ilość emitowanych substancji oraz pojawienie się nowych źródeł emisji zanieczyszczeń. Wydano wówczas zalecenia pokontrolne i spółka poinformowała pismem z 31-07-2017 o przedłożeniu Staroście Gorlickiemu materiałów niezbędnych do zmiany posiadanego pozwolenia.
WIOŚ informuje, że zakłady o możliwie znaczącym oddziaływaniu na środowisko zlokalizowane na wskazanym obszarze Miasta ujęte są w rocznych planach kontroli i kontrole są przeprowadzane systematycznie. Do planu kontroli WIOŚ zostaną włączone gorlickie zakłady zgodnie z wnioskiem pod kątem przeprowadzenia w nich kontroli przestrzegania przepisów w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza.
Jak widać z informacji od WIOŚ wiadomo, że odbywały się planowane kontrole. Ciekawe jakby wypadły kontrole nieplanowe szczególnie w godzinach nocnych. Ale czy kontrola, która ujawniła nieprawidłowości w jednym z zakładów oznacza, że pyły emitowane są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i brakowało tylko odpowiednio przedłożonej dokumentacji? Odpowiedzi dotyczące wpływu emisji tych gazów na zdrowie ludzkie pozostała bez odpowiedzi.
Tomasz Szczepanik
Lucyna Jamro
Jolanta Dobek
Klub Radnych
Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej
w RM Gorlice
(MRS)
zdjęcia: fotografia ilustracyjna